سقف وافل چیست؟

سقف وافل چیست؟ سقف وافل عکس، تصاویر سقف

سیستم سقف وافل، پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیاز های صنعت ساختمان کشور و بررسی سقف­ های متعارف سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه ­های ساختمان پا به عرصه ساخت و ساز کشور عزیزمان گذاشته است. با توجه به جدید بودن این سیستم سقف، شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خود پرسیده باشید: سقف وافل چیست؟ مزایا و معایب سقف وافل چیست؟ نحوه اجرای سقف وافل به چه صورت هست؟

در پایگاه سقف وافل ایران به طور کامل به بررسی تمامی این سوالات پرداخته خواهد شد و تمام ابهامات در مورد سقف وافل اسلب پاسخ داده خواهد شد. در اینجا به طور خلاصه باید بگوییم که در واقع این نوع سقف بدون برهم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح الگوی مصرف مصالح و  روش اجرا از دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن (فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری می­کند. در این مقاله سقف وافل را برای شما معرفی خواهیم کرد.

قبل از معرفی سقف وافل یا کاسه ای و روش اجرای آن، دلایلی که باعث شده تمایل مهندسین به اجرای این نوع سقف افزایش پیدا کند را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می­ دهیم.

امروزه بر خلاف گذشته نه چندان دور، تنوع سیستم­های سازه ­ایی و سقف ها زیاد شده است و جهت انتخاب بهترین گزینه سقف باید پارامتر­های مختلفی از جمله کیفیت، سرعت، نوع اسکلت، قیمت و … را مورد بررسی قرارداد و بهترین گزینه را برای اجرای سقف سازه ­ایی انتخاب کرد.

سیستم سقف وافل حدود ۷۵ درصد ساخت و ساز­های کشور، دال یک طرفه از نوع تیرچه بلوک یا تیرچه پلاستوفوم می­باشد. این روش منسوخ شده در جهان متاسفانه همچنان در ایران رواج دارد. به دلیل طولانی شدن مطلب در ذیل فقط به عنوان معایب این نوع سقف که بیشترین آمار مصرف در کشور دارد می­ پردازیم.

 

عیوب سقف های تیرچه بلوک

 1. به دلیل آنکه معمولا تیرچه در کارگاه هایی جداگانه تولید می­شود، نظارت کامل و دایم بر ساخت آن ممکن نیست.
 2. جوشکاری هایی که معمولا برای ساخت تیرچه انجام می گیرد به دلیل ایجاد تنش در میلگرد از نظر فنی کاملا مردود است.
 3. بتن پاشنه تیرچه در واقع ملات سیمانی است، در صورتی که مقاومت این بتن در محاسبات با بتن سقف یکسان فرض شده است.
 1. به دلیل ماندگار بودن بلوک و عدم نمایان شدن بتن تیرچه بعد از بتن ریزی، در خیلی از موارد ویبره زدن بتن تیرچه به درستی صورت نمی­گیرد.
 1. به دلیل عدم استقامت بلوک های پلی استایرن در حین اجرای سقف، خطرات فراوانی را برای نیروهای اجرایی به وجود می­آورد.
 2. در هنگام قراردادن تیرچه بر روی سقف در اغلب موارد بتن سر تیرچه تخریب می­گردد، به شکلی که میلگرد تیرچه نمایان است و معمولا در زمان بتن ریزی این محل نیز خالی می­ماند، یعنی تیرچه در محل تکیه گاه به تیر اصلی اتصال ندارد!!!
عیوب سقف های تیرچه بلوک، سقف وافل جیست؟
عیوب سقف های تیرچه بلوک: تخریب سر تیرچه
 1. در هنگام جا زدن تیرچه، آرایش و فاصله خاموت ها از بین می رود و جهت مرتب کردن خاموتها نیاز به صرف هزینه و زمان می باشد.
 1. به دلیل ماهیت بلوک های پلی استایرن و فرو رفتن اسپیسر در آن معمولا میلگرد حرارتی به بلوک می چسبد، که این مورد با حذف میلگرد حرارتی تفاوتی ندارد.
 1. به دلیل حرکت بلوک های پلی استایرن حین بتن ریزی معمولا جان تیرچه و یا عرض تای بیم(شناژ مخفی) کمتر از عرض طراحی اجرا می شود.
عیوب سقف های تیرچه بلوک۲، سقف وافل چیست؟
عیوب سقف های تیرچه بلوک: عدم رعایت عرض تای­بیم (شناژ مخفی)
 1. استفاده از بلوک های پلی استایرن و برش کاری آن باعث پخش شدن تکه های آن بر روی سقف می گردد که تمیز کردن محل تیرها و تیرچه ها در این گونه موارد دشوار و هزینه بر است.
 2. دفن بلوک در بتن هدر دادن سرمایه ملی و آسیب رساندن به محیط زیست است.
 3. به دلیل شکل تیرچه و آسیب پذیر بودن آن حین جابجایی، حمل و انتقال آن به محل مصرف توسط ماشین های کوچک و با رفت و آمدهای زیاد انجام میشود که باعث تحمیل هزینه به کارفرما خواهد شد.
 1. اتصال بتن پاشنه تیرچه با بتن جان به دلیل اتصال سرد به درستی انجام نمی گیرد
 2. آتش سوزی بلوک های پلی استایرن حتی از نوع کند سوز آن بسیار غیر قابل کنترل است، علاوه بر آنکه سرعت انتشار آتش بالا است انتشار گاز های سمی و دود زا نیز بسیار خطر ناک است، بلوک های پلی استایرن در واقع آتش پنهانی است که هر لحظه باید نگران افروخته شدن آن بود.
عیوب سقف های تیرچه بلوک، سقف وافل چیست؟
عیوب سقف های تیرچه بلوک: آتش سوزی پلی استایرن

سقف وافل چیست؟

معرفی سقف وافل

سقوف مشبک، کاسه ای و یا همان سقف های وافل نوع دیگری از سقف ها هستند که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال می گردد اجرا می شود. این سقف که مانند دال دو طرفه عمل می کند، دارای هزینه اجرای نسبتا کمتری نسبت به انواع روش های مرسوم سقف های دال مجوف از جمله کبیاکس، یوبوت و نیز هزینه بسیار پایین تر نسبت سازه های عرشه فولادی می باشد. در این نوع سقف نیازی به میلگردهای تقویتی و اتصال آنها به تیرها نمی باشد بنابراین میتواند از زمان اجرای کمتری نیز برخوردار باشد.
سیستم قالب بندی این نوع دال کاسه ای است و این سقف دارای وزن کمتری نسبت به بقیه دال ها می باشد. این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است و چون دو طرفه میباشد در هر چهارطرف خود دارای تکیه گاه می باشد.
در آیین نامه بتن ایران فصل دالها در مورد این نوع دال بتنی توضیحاتی در مورد خصوصیات و نحوه اجرا ارایه شده است. در این نوع اجرا برای کاهش بار مرده سقف در آن حفره هایی ایجاد میگردد اما در انتهای ستون ها و در بعضی موارد در انتها و در امتداد تیرها نیز تو پر می گردد.

از آنجا که این سقف دال دو طرفه می باشد در دو سو باربری انجام می گردد. برای اجرا زیر سقف در قسمت حفره های مربعی قالب هایی قرار می دهند و پس از بتن ریزی روی سقف و بعد از ۲۸ روز که بتن به مقاومت نهایی خود رسید قالب ها باز می گردند.
همچنین از دیگر مزایای این روش میتوان به بتن ریزی یکپارچه بدون استفاده از هرگونه روان کننده در مقایسه با دیگر روش های دال مجوف همچون یوبوت و کوبیاکس اشاره نمود.

این قالب به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی را دارا می باشد و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است. با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد.

از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و نیاز به نیروهای تخصصی با آموزش های ویژه ندارد.

شکل و نمونه قالب سقف وافل چیست؟

قالب سقف وافل از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث میگردد نمای بتن به صورت اکسپوز (نمایان) مورد استفاده قرارگیرد. قالب سقف وافل داراى هندسه اى مکعبى شکل و توخالی مى باشد که ‌با‌‌‌‌ توجه به نیاز پروژه و الزامات طرح ، ابعاد مختلفى دارند.
ضخامت سقف وافل بسته به نوع سازه از ۳۰ سانت تا ۵۰ سانت متغیر است. در روند اجراى دال هاى مجوف با استفاده از وافل، ابتدا قالبها در کنار یکدیگر چیده شده و مابین آنها آرماتور بندی شده و سپس سقف بتن ریزی می شود. در نهایت مقطع دال به صورت T شکل در آمده و عملکرد بهترى نسبت به مقطع مستطیل سقف های دال تخت خواهد داشت. آن چه جزء مزایاى این دال شمرده مى شود، عدم حضور تیر در دال حاصله مى باشد که البته با توجه به نیاز طراحى، ممکن است تمهیدات خاصى جهت تأمین تیرهاى پنهان انجام شود.

مونتاژ کردن قالب سقف وافل

قالب ها با استفاده از پیچ و مهره تا اندازه دلخواه قابل مونتاژ است و با توجه به طراحی سقف می توان قالب را به صورت دال یک یا دوطرفه مونتاژ کرد. مونتاژ کردن قالب ها در ابتدای پروژه و برای سقف اول انجام می گیرد و در طول پروژه معمولا نیازی به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد.

شکل و نمونه قالب سقف وافل چیست؟
شکل و نمونه قالب سقف وافل چیست؟

نمای زیر سقف

لازم بذکر است که هزینه تمام شده اجرا با سیستم سقف وافل در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از سیستم های کوبیاکس و یوبوت ارزان تر تمام می شود. علاوه بر این، نمای زیر سقف کاملا اکسپوز می­ باشد و می توان از این نما در سقف پارکینگ ها و مشاعات، بدون نیاز به نازک کاری و یا سقف کاذب بهره برداری کرد و نمای بسیار زیبایی از زیر سقف برای بهره بردار ایجاد نموده و در کاربری هایی چون پارکینگهای طبقاتی، مراکز اداری و تجاری و تفریحی میتواند از لحاظ ظاهری، تغییر بسزایی در نوع فضای داخلی ساختمان ایجاد نموده و به جذابیت فضای معماری بیافزاید.

همچنین با توجه به ممنوعیت استفاده از بلوک های پلی استایرن در سقف پارکینگ­ ها، مدارس و … سقف وافل هم از نظر کیفیت اجرا و هم از نظر هزینه کمتر، بهترین جایگزین خواهد بود.

سقف وافل چیست؟
سقف وافل چیست؟ نمای داخلی سقف وافل

در مقاله معرفی سقف وافل اسلب سعی شد به پرسش سقف وافل چیست؟ پاسخ داده شود. امیدواریم مطالعه این مقاله ابهامات در زمینه سقف وافل اسلب را بر طرف نموده باشد. در مقاله های بعدی در مورد نحوه و مراحل اجرای سقف وافل، مزایا و معایب سقف وافل و جزئیات سقف وافل مطالبی ارائه خواهیم نمود.

 

تهیه شده در: سقف وافل ایران


جهت استعلام قیمت و یا خرید قالب وافل می توانید از اینجا اقدام فرمائید.


 

2 دیدگاه در “سقف وافل چیست؟

 • ۷ شهریور ۱۳۹۷ در۲۱:۰۰
  Permalink

  با درود لطفا بفرمایید وزن یک متر مربع سقف وافل چقدر است و با شرایط فعلی قیمت ها، هزینه یک متر مربع چقدر است؟ با سپاس

  پاسخ
  • ۸ شهریور ۱۳۹۷ در۱۴:۰۷
   Permalink

   سلام ضمن سپاس از بیان دیدگاه و ارتباط با ما، همونطور که در انتهای مطلب هم اعلام کردیم، لطفا از صفحه تماس با ما جهت طرح پرسش، اطلاع از شرایط فروش قالب سقف وافل، خرید قالب وافل و ارتباط با ما استفاده کنید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *